Nie_zapomnij

Near Space Conference

Pierwsza w Polsce konferencja dotycząca Near Space. Już niedługo!

<We_can_help/>

What are you looking for?

>Polecane >Warsztaty
warsztaty

Warsztaty

Eksperymentuj z nami podczas kosmicznych warsztatów Near Space Conference. Przygotowaliśmy szereg warsztatów z obszaru fizyki, robotyki oraz budowania kapsuł stratosferycznych, a wszystko w tematyce kosmicznej!
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w zależności od wybranego wariantu.

Warsztaty są częścią konferencji Near Space, największego niekomercyjnego wydarzenia popularyzującego tematykę bliskiego kosmosu w Polsce.
Poprzez nasze działania uświadamiamy społeczeństwu jak ważne jest rozwijanie technologii kosmicznych i jak wpływają na nasze życie. Naszym celem jest ukierunkowanie młodych ludzi na wybranie tej ścieżki kariery.

eksperyment [łac. experimentum ‘próba’, ‘doświadczenie’], próba, doświadczenie nauk

Fizyka w balonie

Prawdopodobnie nie lubisz dźwięku pękającego balonika. Jest to spowodowane tym, że poziom ciśnienia akustycznego podczas przebijania balonu wynosi ponad 120dB, a taki jest właśnie próg bólu dla ludzkiego ucha. Oczywisty wydaje się fakt, że huk wydobywający się podczas przebijania balonika jest spowodowany gwałtownie rozprężającym się powietrzem, które zostało w nim zamknięte. Czy zastanawialiście się kiedyś jak duże jest ciśnienie powietrza zamkniętego w balonie? Podczas warsztatów „Fizyka w balonie” będziecie mieli okazję zaprojektować doświadczenie, które pozwoli to sprawdzić!

 

Jak nie zgubić się w stratosferze?
Istnienie stratosfery odkryto stosunkowo niedawno, bo na przełomie XIX i XX wieku. Przestrzeń ta wówczas bardzo ożywiała wyobraźnię. Surowe warunki: niskie ciśnienie, niska temperatura, niedobór tlenu na dużej wysokości, stanowiły główne przeszkody broniące wstępu do krainy wielkiej ciszy.

Eksploracja tak odległych regionów leżała zarówno w kręgu zainteresowania nauki, jak i techniki. Uczeni dążyli do lepszego poznania warunków atmosferycznych i struktury warstw na dużych wysokościach, jak również natury promieniowania kosmicznego.

Podczas warsztatów podzielimy Was na 4 grupy. Każda z nich zasymuluje budowę kapsuły stratosferycznej. Zamontuje wszystko, co powinno się znaleźć na pokładzie: radio, komputer pokładowy, zasilanie, anteny. Wszystko, co potrzebne, by nie zgubić się w stratosferze.

Wyprawa na Marsa

Wyprawa na Marsa to interdyscyplinarny warsztat łączący takie nauki jak astronomia, biologia, geologia i geografia. Podczas zajęć dokonamy porównania naszej rodzimej planety z oddalonym o miliony kilometrów Marsem. Zastanowimy się, co kryje marsjańska atmosfera, czy posiada stratosferę? Zajrzymy w głąb obu planet oraz poznamy procesy kształtujące ich wygląd zewnętrzny. Dowiemy się w jaki sposób powstają i rozpadają się góry, oraz przyjrzymy się mechanizmowi erozji powodującemu powstawanie koryt rzecznych. Obejrzymy zdjęcia Wielkiego Kanionu Kolorado i kanionów Valles Marineris na Marsie, które są znakomitym przykładem nieustannie zachodzących procesów geologicznych. Ponadto poznamy owady żyjące w różnych środowiskach na Ziemi i spróbujemy „zaprojektować” super owada mogącego żyć na Marsie.

Warsztat rakietowy: 3,2,1 … START

Warsztat poświęcony jest zagadnieniom z zakresu kosmonautyki ze szczególnym naciskiem na temat lotów kosmicznych i wykorzystywanych do tego celu rakiet nośnych. Ideą zajęć jest przybliżenie uczestnikom podstawowych praw fizyki głównie III zasady dynamiki Newtona które są istotnym elementem i podstawą teorii lotów rakiet. Zajęcia opatrzone będą ciekawostkami historycznymi nawiązującymi do pierwszych prób zbudowania rakiet czy pionierskich lotów w kosmos. Najważniejszym etapem zajęć będzie budowanie rakiet różnego typu. Razem z uczestnikami przetestujemy odrzutowe rakiety pneumatyczne, balonowe jaki te napędzane w wyniki odrzutu gazów. Uczestnicy będą pracować w grupach 2-3 osobowych pod opieką osób prowadzących. Finałową część zajęć zrealizujemy na wolnym powietrzu podczas „odpalania” rakiety wodnej.

Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebook. To tam znajdziesz najwiecej informacji o zbliżających się wydarzeniach.

Near Space Conference – 30/09 - 01/10/2022