Nie_zapomnij

Near Space Conference

Pierwsza w Polsce konferencja dotycząca Near Space. Już niedługo!

<We_can_help/>

What are you looking for?

>Near Space Conference >Near Space Conference
near space conference

Near Space Conference

Konferencja Near Space to forum wymiany wiedzy i doświadczeń – konferencja i warsztaty dla uczniów, studentów, nauczycieli oraz sympatyków tematyki.

Żyjemy w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, w epoce technologicznej. Doświadczamy eksploracji kosmosu. Bywamy coraz dalej, a wszechświat nie jest już dla nas tajemnicą.

Czy jednak wystarczająco dużo wiemy o najbliższym nam środowisku? Near Space to przestrzeń, gdzie nadal niewiele osób może bywać. To piloci odrzutowców wojskowych, astronauci.

Jest jednak grupa pasjonatów, którzy przy niewielkim nakładzie środków z dużą pomysłowością oraz skutecznością dzień po dniu badają najbliższe Ziemi otoczenie.

Początek tych badań to rok 1967 oraz projekt Fińskiej Ligi Krótkofalarskiej. Kapsuła niosąca eksperyment zawierający sprzęt krótkofalarski unoszona była przez balony wypełnione helem.

Bywać tam, gdzie niewiele osób może być – dotykać tego, czego niewiele osób może dotykać

Pierwszy Ilmari został wysłany w przestrzeń 28 maja 1967 r. Prowodyrem i głównym motorem tych startów był Pauli Töyrylä (OH2DV).

Pauli został zainspirowany prezentacją na spotkaniu krótkofalarskim w Tampere w roku 1963 przez Osmo A Wiio (OH2TK), podczas którego Osmo sugerował, że krótkofalowcy powinni spróbować poeksperymentować z balonem.

Do dziś zanotowano 18 startów Ilmari, z czego ostatni przeprowadzony osobiście przez Pauli miał miejsce 25 maja 1980.

Po prawie dwóch dekadach bez żadnych startów Ilmari, ponownie pojawiło się zainteresowanie wykonaniem eksperymentów z użyciem balonu. Pauli obiecał przekazać swoje doświadczenia ze startów tych balonów obecnej załodze, aby nowe pokolenie nie musiało uczyć się wszystkiego od postaw. W roku 1967 lot Ilmari był znaczącym wyczynem i zyskał szeroki światowy rozgłos.

Przygoda z lotami w ramach Near Space trafiła do Stanów Zjednoczonych w roku 1987.

Dokładnie 15 sierpnia 1987 r. Bill Brown wystartował ze swoim pierwszym ładunkiem, który wyniósł sprzęt radioamatorski.

Obecnie kapsuły i składające się na nie eksperymenty są często wysyłane aż do granic atmosfery, w większości na terytorium USA, gdzie używa się nawet miniaturowych rakiet do wznoszenia ładunków w wyższe warstwy atmosfery. W Europie aktywnym środowiskiem jest Wielka Brytania, Polska, Niemcy.

Polski program Near Space zapoczątkowany w 2005 roku rozwija się bardzo dynamicznie. Każdego roku odnotowujemy kilka startów balonów stratosferycznych oraz rakiet, które osiągają coraz wyższy pułap i gromadzą coraz więcej danych o otaczającym nam środowisku.

Studenci polskich uczelni technicznych mają obecnie dostęp również do programów organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną np. REXUS/BEXUS. Finalistą praktycznie każdej edycji jest zespół z polskiej uczelni.

Mamy, więc ogromny potencjał, wiedzę oraz chęć do działania. Spotkajmy się na konferencji Near Space w Toruniu i spójrzmy wszyscy razem w gwiazdy.

Program konferencji stworzony został w taki sposób, aby każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Uczestnicy będą mogli wysłuchać bardzo intersujących referatów. Każdy zainteresowany może zgłosić się i wystąpić w roli prelegenta.
W przeddzień konferencji przygotowaliśmy stratosferyczny mini piknik naukowy. W jego ramach odbywały się będą warsztaty, a wszyscy razem będziemy uczestniczyć w starcie 3 misji stratosferycznych.

Do rozmów i ciekawych spotkań zapraszamy również w trakcie przerw kawowych przy filiżance doskonałej kawy oraz toruńskich piernikach.

Near Space Conference – 30/09 - 01/10/2022